20 Stycznia, 2019 r, imieniny: Fabian, Sebastian
strona główna Biuletyn Informacji Publicznej polska wersja english version
«Wydarzenia»
WERTEP FESTIWAL

Zapraszamy na X edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep 

https://wertepfestival.pl/ 

 „Pępek świata” taki podtytuł – wyłoniony w nieformalnym konkursie fanów festiwalu - nosi tegoroczna, jubileuszowa, bo dziesiąta edycja festiwalu Wertep. W tym roku festiwal rozpocznie się już 22 lipca w Narwi od pierwszych spektakli i pokazów. Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, bo znalazło się w nim aż 22 przedstawienia, monodramy i koncerty; nie licząc wydarzeń towarzyszących. Główne wydarzenia zaplanowane są jednak tradycyjnie na ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia.

 W tym czasie teatralne trupy odwiedzą następujące miejscowości: 22.07 (piątek) NAREW;  27.07 (piątek) DUBICZE CERKIEWNE;  28.07 (sobota) STARY DWÓR; 29.07 (niedziela) BIELSK PODLASKI; 3.08 (piątek) KLESZCZELE; 4.08 (sobota) ORLA; 5.08 (niedziela) HAJNÓWKA.

 Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018

 - To będzie wyjątkowa edycja festiwalu. Na 10-lecie istnienia zaprosiliśmy naszych przyjaciół, ale i nowe zespoły, które z pewnością docenią widzowie – mówi Agata Rychcik-Skibińska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. - Tę edycję nazwaliśmy „Pępek świata” po to by po pierwsze uczcić ideę „wertepowych stron świata” ideę zapraszania tu zespołów z różnych zakątków globu, którzy zaprezentują u nas swoje dzieła, ale i swoją wrażliwość związaną z miejsca z którego pochodzą. „Pępek świata” też dlatego, że przez te dwa tygodnie dla nas Wertep i miejscowości z nim związane są właśnie najważniejszym miejscem na ziemi, gdzie możemy cieszyć się swoim towarzystwem, wspaniałymi przedstawieniami i koncertammi oraz przyjacielską atmosferą z której nasz festiwal jest znany.

 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep po raz pierwszy wystartował przed dziesięciu laty. Jego organizatorzy – małżeństwo artystów Agata Rychcik-Skibińska i Dariusz Skibiński (wcześniej związanych ze scenami teatrów niezależnych m.in. w Wielkopolsce, Warszawie – na co dzień związanych z A3Teatr) przeprowadzili się na stałe do Policznej, niewielkiej wsi na skraju Puszczy Białowieskiej i właśnie tu postanowili stworzyć festiwal teatralny. Festiwal niezwykły, bo organizatorzy na to polsko-białoruskie pogranicze postanowili przywrócić ideę teatru wędrownego, gdzie trupy teatralne podróżują od miejscowości do miejscowości i występują przed miejscową publicznością. Repertuar zmienia się w zależności od miejsca, a i sami artyści muszą się dopasować do różnych miejsc, gdzie dane jest im występować – bo może to być amfiteatr w Starym Dworze nad Siemianówką (koło Narewki), ale i boisko przy Domu Kultury czy niezwykły koncert w Starej Synagodze jak to ma miejsce każdego toku na kulminację wydarzeń w Orli.

Od początku festiwal był organizowany w ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia. W tym roku takim preludium wydarzeń festiwalowych będą wydarzenia w Narwi – już w najbliższą niedzielę 22 lipca.

Wśród artystów zaproszonych na tegoroczny festiwal nie zabraknie ulubieńców Wertepowej publiczności – po raz kolejny zawita na przykład duet wybitnych cyrkowców - Loïse Haenni i Oren Schreiber tworzących Circo Pitanga, których akrobatyczne popisy na linach zapierają dech w piersiach nie tylko z powodu trudności wykonywanych akrobacji, ale i artystycznych wzruszeń jakie ich występy dostarczają.

Po ubiegłorocznym sukcesie korowodu Danse Macabre przygotowanego przez wspaniała artystkę z Puerto Rico Deborah Hunt, ta wspaniała artystka powraca ponownie. Tym razem ze swoim spektaklem lalkowym „Macunada”.

Nie zabraknie jak zwykle przedstawień dla dzieci i dorosłych. Program jest tak zaplanowany, że najwcześniejsze przedstawienia – (a te zaczynają się już od godz. 13, 14 a ostatnie nawet o godz. 22) są przeznaczone dla najmłodszych, a ostanie dla dorosłych. W każdym miejscu w przerwach między programami organizatorzy zapraszają na warsztaty, ale i wspólne zabawy.

PROGRAM FESTIWALU W KLESZCZELACH

03.08 KLESZCZELE /PIĄTEK/ Miejsce: Park, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

14:00 „Na wozie” Falko Show /PL – spektakl familijny (45 min., plener)

15:00 „Futerko z obłoków” A3Teatr / PL/UA – spektakl familijny (45 min. plener) *

15:45 „Impresje z baniek” i „Ziarno do ziarna” i  „Design” Sztuka Tworzenia, A3Teatr / PL – animacje familijne (cyklicznie do 18:00, plener)

16:00 „Księżycowe opowieści” Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi /PL – spektakl familijny (55 min., plener)

17:00 „Rycerz bez konia” Teatr Barnaby /PL – spektakl familijny (40 min., plener)

18:00 „Opowieści z nieistniejących światów” Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń /PL – spektakl familijny (45 min., plener) oraz wernisaż „Historie utkane z nici” *

19:00 „Inbox” Cie Soralino /FR – spektakl familijny (30 min., plener)

19:30 „Syn Księżyca” A3Teatr /EVS/ES/UA/PL – spektakl dla dorosłych (30 min., jurta)

20:00 „Historie utkane z nici” Puszczyk z Puszczy – warsztat międzypokoleniowy /cyklicznie do 21:00/ *

20:30 „The Dreamers” Teatr Vechoria /UA (40 min., plener)

21:30 „Inbox” Cie Soralino /FR (30 min., plener)

 

22:00 „Circus” Circo Pitanga /CH&IL (45 min., plener)


PROGRAM

OPIS WYDARZEŃ

« powrót

Urząd Miasta i Gminy w Kleszczelach - www.kleszczele.pl, Kleszczele, samorząd, województwo podlaskie, gmina kleszczele, powiat hajnowski, gmina, miasto Kleszczele, portal samorządowy, serwis, WWW, BIP, Biuletyn, agroturystyka, turystyka, inwestycje, przyroda, natura, administracja publiczna, usługi, samorzad, internet, biuletyn informacji publicznej, administracja, cms, portal, aktualnosci, województwo, powiat, aktualności, www, bip, biuletyn, gminy, przetargi, gminne, samorzadowe, uslugi, samorządy, Gminy, gminny, samorzady, samorządowe, Lublin, Hajnówka, Radom